top of page

Co zrobić gdy jestem zakażony koronawirusem? Podejrzenie zarażenia.


Jeśli podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem, jeśli występują u Ciebie objawy infekcji m.in.: gorączka, kaszel, duszności lub straciłeś węch lub smak, nie idź do pracy, zostań w domu i ustal telefonicznie datę teleporady lub wizyty u lekarza POZ.


Adresy placówek POZ możesz sprawdzić na stronie: https://zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/POZ.

Jeśli lekarz POZ skieruje Cię na test, zawiadom o tym pracodawcę. Otrzymasz zwolnienie lekarskie za okres nieobecności w pracy i samoizolacji w domu w oczekiwaniu na wynik.

Badanie możesz wykonać w punkcie, w którym zostanie Ci pobrany wymaz z nosogardła. Listę punktów znajdziesz pod adresem: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/test-w-mobilnym-punkcie-pobran

Jeśli nie masz możliwości samodzielnie dojechać do punktu mobilnego, zawiadom o tym lekarza, wtedy on zleci, aby przyjechała do ciebie wymazowa karetka.

Jeśli twój wynik będzie dodatni, informacja o tym zostanie umieszczona przez laboratorium w systemie EWP. Będzie on też dostępny dla zaangażowanych podmiotów, w tym Policji i służb sanitarnych. Jednocześnie, dostęp do wyniku będzie miał twój lekarz POZ (aplikacja gabinet.gov.pl), jak również i Ty, na Internetowym Koncie Pacjenta (instrukcję założenia konta znajdziesz tutaj https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta).

Lekarz POZ poinformuje Cię o wyniku badania. W sytuacji braku kontaktu telefonicznego ze strony lekarza POZ, skontaktuj się z przychodnią, w której zlecono Ci badanie.

Jeśli zrobiłeś badanie komercyjnie bez skierowania od lekarza POZ, a twój wynik jest dodatni - nie wychodź z domu. Umów telefonicznie termin teleporady u lekarza POZ.

Lekarz POZ zadecyduje czy powinieneś dochodzić do zdrowia w domu czy też twój stan wymaga leczenia w warunkach szpitalnych i zostaniesz skierowany do szpitala. W sytuacji, gdy nie masz możliwości do odbywania izolacji w warunkach domowych, lekarz może skierować Cię do izolatorium.

Jeśli lekarz skierował Cię do odbywania izolacji w warunkach domowych, to przekaże tę informację systemem gabinet.gov.pl do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Jeżeli jesteś osobą pracującą, powinieneś otrzymać także zwolnienie lekarskie.

Po pojawieniu się tej informacji w systemie, powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna rozpoczyna procedurę:

  1. zostaniesz poproszony o sporządzenie listy osób, z którymi ostatnio kontaktowałeś się – Inspekcja Sanitarna przeprowadzi wywiad i rozpocznie dochodzenie epidemiologiczne,

  2. możesz zostać poproszony o odpowiedzi na inne ważne w dochodzeniu pytania.

Jeżeli potrzebujesz kontaktu do stacji sanitarno - epidemiologicznej zadzwoń na infolinię: +48 22 25 00 115.

Na osoby, z którymi miałeś kontakt może zostać nałożona 10-dniowa kwarantanna, jeżeli charakter tego kontaktu niósł ryzyko przeniesienia zakażenia (tzw. bliski kontakt). Natomiast osoby współzamieszkujące z osobą na kwarantannie nie podlegają już kwarantannie. (od 24 października 2020 r.)

Dodatkowo, konieczne jest zainstalowanie aplikacji „Kwarantanna domowa”. Pobierzesz ją z App Store lub Google Play, a po jej zainstalowaniu zarejestruj się za pomocą numeru telefonu.

Po 10 dniach, jeżeli nie masz objawów, zostajesz automatycznie zwolniony z izolacji domowej. Jeśli objawy utrzymują się - poinformuj lekarza. Lekarz podejmie decyzję o dalszym postępowaniu wobec Ciebie.

Przestrzegaj zasad związanych z odbywaniem izolacji i zadbaj, aby przestrzegały ich osoby, które z tobą mieszkają i są skierowane do izolacji (w przypadku wyniku dodatniego) lub kwarantanny (w przypadku bliskiego kontaktu z osobą dodatnią).

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów niezbędny jest kontakt z pogotowiem ratunkowym, zadzwoń na numer 999 lub 112, poinformuj o tym, że jesteś na izolacji domowej lub kwarantannie.

Jeśli podejrzewasz u siebie zakażenie, zadzwoń do nas na 22 841-49-01.


Kommentare


bottom of page